Architect & Management
دانش و علم
درباره وبلاگ


این وبلاگ سعی بر آن دارد تا نگرشی نو به معماری و مدیریت داشته باشد

مدیر وبلاگ : سید ضیاء حسینی
نظرسنجی
به نظر شما دلیل اصلی عقب افتادگی زمانی و افزایش هزینه های در پروژه چیست؟
ارائه راه کارهای تحقق مدیریت استراتژیک پروژه در مدیریت شهری

 امكان سنجی اجرای طرح های استراتژی توسعه شهری( CDS ) در کابل

   پروفسور محمود گلابچی

:   دکتر محمد رضا وفایی زاده

 دانشجو: سید ضیاء حسینی

چکیده

مدیریت استراتژیک پروژه اهمیت بالایی در برنامه ریزی شهری دارد. این برنامه مدیریتی با تأكید بر مشاركت دایمی مردم و ترسیم چشم‌انداز برای شهر، از دیگر انواع الگوهای گذشته برنامه‌ریزی شهری متفاوت است و یکی از شاخه‌های جدید مدیریت، مدیریت شهری است.

روند سریع توسعه شهرنشینی منجر به افزایش تقاضا برای زیرساختها نظیر تأمین آب آشامیدنی، شبکه برق و ایجاد امکانات حمل و نقل و .... گردیده است. پروژه های یک شهر است که یک شهر را می سازند. اما بسیاری از این پروژه ها بدون در نظر داشتن استانداردهای مدیریت استراتژیک پروژه و داشتن دید استراتژیک طرح ریزی و اجرا میگردند. پروژههای بزرگی مثل مترو، منوریل و بزرگراهها بدون داشتن مطالعات استراتژیک و رویکرد راهبردی میتواند ضررهای بزرگی را به شهر و شهروندان بزند. تلفیق بین رشته های مدیریت استراتژیک پروژه و مدیریت شهری میتواند باعت بوجود اوردن مباحث میان رشته ای برای حل این مشکل گردد.

استفاده از رویكرد مدیریت استراتژیک پروژه و تلفیق ان با استراتژی توسعه شهری (CDS) در برنامهریزی و مدیریت شهری، می‌تواند شهرها را از شرایط كنونی كه با مسائل و مشكلات متعددی مواجه هستند، نجات بخشد. ویژگی خاص استراتژی توسعه شهری تأكید بر حل مشكلات شهری در چارچوب تصویری شفاف از وضعیت موجود و چشم‌انداز شهر در آینده و مشارکت هر چه بیشتر شهروندان در امور شهر  است. استراتژی توسعه شهری تا کنون در بیش از ۳۰۰ شهر جهان اجرا شده است.

این تحقیق در نظر دارد راه کارهای تحقق مدیریت استراتژیک پروژه را در مدیریت شهری با نگاهی به اجرای طرحهای استراتژی توسعه شهری یا CDS ، با همکاری وزارت شهرسازی و مسکن افغانستان ارائه کند.

با مطالعه روش­های مختلف، این تحقیق با روش کیفی اکتشافی و توصیفی و از نوع کاربردی و اکتشافی انجام می­شود. کاربردی از آن جهت که نتایج حاصل از این تحقیق برای بهبود وضعیت طراحی ماستر پلان های شهری و اهمیت مدیریت استراتژیک پروژه در مدیریت شهری کارآمد خواهد بود و اکتشافی از آن جهت که هدف این تحقیق بدست آوردن یک نتیجه مشخص راجع به نحوه تحقق مدیریت استراتژیک پروژه در مدیریت شهری  است.

واژگان كلیدی

مدیریت پروژه، راهبرد،  برنامه‌ریزی شهری،  مدیریت استراتژیک پروژه، توسعه پایدار، استراتژی توسعه شهری (CDS )

 

نوع مطلب : ساختمان، مدیریت اجرایی، مدیریت اجرایی، مدیریت اجرایی، مدیریت اجرایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دریافت همین آهنگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات